Diament jest rzadkim kamieniem szlachetnym, który można znaleźć tylko w naturze. Cyrkonia natomiast jest produktem syntetycznym, który jest wytwarzany w laboratoriach. Jest to sztuczny, syntetyczny diament. Choć wyglądają podobnie, te dwa kamienie są zupełnie różne pod względem ceny, struktury i właściwości. Ważne jest, aby wiedzieć, jak je odróżnić. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą nam pomóc w określeniu czy mamy do czynienia z cyrkonią czy z diamentem, poza wizytą u jubilera.

Test świetlny - jak odróżnić diament od cyrkonii

Diament szlifowany, czyli brylant to diament, który mieni się pod wpływem światła, głównie w stonowanych odcieniach szarości i bieli. Znany jest ze swojej brylancji. Może również emitować czerwoną lub pomarańczową poświatę. Jeśli skierujemy na cyrkonię dokładne światło, zobaczymy kanonadę z wszystkich kolorów tęczy. Jeśli, na przykład, widzimy zielony lub żółty kolor wokół kamienia po wystawieniu go na działanie promieni słonecznych, to mamy do czynienia z cyrkonią.

Diament vs. Cyrkonia - Test Gorąca

Diamenty są wyjątkowe w tym, że nie nagrzewają się, gdy są wystawione na działanie zbyt gorącego płynu lub światła słonecznego. Cecha ta może być wykorzystana do weryfikacji autentyczności diamentu. Upuść go w ciepłej wodzie, a następnie wyjąć go, aby zobaczyć, czy temperatura się zmienia. Cyrkonia będzie się nagrzewać, podczas gdy diament pozostanie taki sam.

Test czystości dla cyrkonii i diamentu

Możemy wykonać test klarowności, jeśli kamień nie jest jeszcze osadzony w pierścionku. Możesz to sprawdzić umieszczając kamień na kartce papieru i sprawdzając czy litery są widoczne. Cyrkonia działa jak soczewka, dzięki czemu można zobaczyć słowa, a nawet je przeczytać. Diamenty natomiast, ze względu na swoją strukturę, mogą zasłaniać widok lub uniemożliwiać rozpoznanie liter.

Sprawdź 5 wskazówek, jak znaleźć najpiękniejszy diament - https://lukato.pl/5-wskazowek-jak-znalezc-najpiekniejszy-diament_xgbl.a

Cyrkonia

Co jeszcze odróżnia cyrkonię od diamentu?

Diamenty wyróżniają się twardością, która jest dodatkiem do ich przejrzystości, odporności na ciepło i połysk. Są one najtwardszymi minerałami naturalnie występującymi w przyrodzie. Nie da się ich zarysować żadnym innym diamentem. O wiele łatwiej jest zarysować cyrkonię. Jest to ryzykowne, aby odróżnić cyrkonia od diamentu. Dlatego lepiej jest trzymać się bezpieczniejszych metod.

Kluczową kwestią jest czystość metalu szlachetnego. Dlatego też często popełniane są błędy przy porównywaniu cyrkonii i diamentów. Wbrew pozorom, cyrkonie są czystsze od diamentów. Dzieje się tak dlatego, że naturalne diamenty mają różne stopnie czystości i występują w przyrodzie, natomiast cyrkonie produkowane laboratoryjnie nie zawierają żadnych zanieczyszczeń i skaz.

Ze względu na twardość i trwałość diamentu, trudno jest wypolerować jego fasety. Zapewnia to, że jego krawędzie pozostają ostre. Fasety cyrkonu mogą stracić swoją ostrość, jeśli są używane przez długi czas.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na trwałość diamentów. Diament zaangażowania pierścień zachowa swój blask nawet po wielu latach. Jednakże, pierścień cyrkonia będzie matowieć w czasie i stracić zdolność do odzwierciedlania kolorów.