Nauka rozpoznawania typu skóry i wybór właściwej pielęgnacji

Pomysły na urodę / Pielęgnacja urody Często kobiety borykają się z następującym problemem: kupują drogie kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ale nie ma widocznej poprawy, a czasami pojawiają się nowe wysypki, przesuszenia czy podrażnienia. Podstawowym błędem jest nieznajomość własnego typu skóry, a co za tym idzie niewłaściwy dobór kosmetyków pielęgnacyjnych. Jak bezbłędnie określić, jakim rodzajem skóry obdarzyła Cię natura i jak nauczyć się ją właściwie pielęgnować? W tym artykule opowiemy Ci o tym wszystkim.


Typy skóry

Dermatolodzy wyróżniają cztery główne typy skóry: normalną, tłustą, suchą i mieszaną. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Szczęściarzami są osoby z cerą normalną: Twoja twarz ma równą strukturę, jest sprężysta, wszelkiego rodzaju stany zapalne występują rzadko i szybko ustępują. Pory nie są zanieczyszczone, zaskórniki praktycznie nie występują.

Typ skóry tłustej charakteryzuje się odpowiednim błyszczeniem, pory są często zatkane, więc wypryski i plamy są zjawiskiem stałym. Ten typ jest najłatwiejszy do zauważenia i niemożliwy do pomylenia z innymi. Zalety: przy odpowiedniej pielęgnacji skóra zachowuje elastyczność i jędrność dłużej niż inne rodzaje skóry. Poznaj 7 podstawowych zasad pielęgnacji skóry w naszym artykule.

Skóra sucha jest skłonna do silnego łuszczenia się i ściągnięcia, ale stan zapalny występuje rzadko. U niektórych osób występuje matowa cera. Częstym błędem w tym przypadku jest intensywne nawilżanie. Skóra sucha potrzebuje odżywienia i witamin.

Skóra mieszana ma, jak można się domyślić, w niektórych miejscach suche plamy, a w innych tłuste. Często mylona jest ze skórą tłustą, ponieważ suchość przypisywana jest zmiennym warunkom pogodowym, takim jak silne wiatry.


Skąd mam wiedzieć, jaki jest mój typ skóry?

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest szukanie profesjonalnej pomocy. Twoja kosmetyczka wykona kompletny skan ciała, udzieli Ci dokładnej konsultacji i zaoferuje porady dotyczące odżywiania i pielęgnacji. Jeśli jednak nie masz czasu na wizytę w salonie, możesz zbadać swoją skórę w domu.

Umyć twarz żelem lub pianką, wytrzeć ręcznikiem i przez pół godziny nie stosować żadnych dodatkowych kremów ani balsamów. Przygotuj wcześniej matę lub zwykłą ściereczkę do prania. Nałóż go na wszystkie obszary skóry i sprawdź, czy pojawią się jakieś ślady i w których miejscach. Jeśli ich nie ma - skóra jest sucha, jeśli są obecne wszędzie - tłusta, jeśli w strefie T - mieszana, a jeśli są słabo widoczne w okolicach fałdów nosowo-wargowych - normalna.

Proces ten można uprościć: pozostawić twarz w stanie nietkniętym na 3-4 godziny, przetrzeć suchą szmatką i zastosować tę samą zasadę.


Mimo że skóra normalna jest mniej narażona na negatywne działanie czynników środowiskowych, wymaga codziennego oczyszczania za pomocą lekkiej pianki lub żelu. Nie należy przesadzać z peelingami, optymalnie jest używać ich raz w tygodniu. Nawilżaj twarz kremami na dzień, szczególnie rano.

W przypadku pielęgnacji cery tłustej kosmetolodzy zalecają podejście kompleksowe: dietę, ćwiczenia, regulację hormonów, zmniejszenie poziomu stresu i, oczywiście, odpowiednią pielęgnację skóry. Przydadzą się balsamy oczyszczające, serum, a nawet kremy nawilżające. Ale makijaż jest niepożądany, ale jeśli nie możesz się bez niego obejść, powinnaś używać produktów wysokiej jakości. Dla długotrwałego makijażu na twarzy, wykończyć obraz z pudrem (do zwilżania gąbki z matującą ściereczką).

Dla skóry suchej idealne są kremy o gęstej konsystencji i olejki, które dobrze utrzymują wilgoć. Nie częściej niż dwa razy dziennie myj twarz delikatną emulsją lub specjalnym mleczkiem. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz tutaj.

Skóra mieszana najlepiej oczyszcza się za pomocą toników i preparatów do demakijażu, nawet po ciężkim dniu pracy. Unikaj ostrych zabiegów, takich jak energiczne szorowanie lub złuszczanie.Utrzymanie czystej skóry twarzy nie jest łatwe, ale dzięki wiedzy i cierpliwości możesz osiągnąć doskonały rezultat. Nie oszczędzaj na kosmetykach i nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Pamiętajmy również, że zbliża się zima, a to oznacza, że należy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji skóry zimą, tak aby oczarować innych swoją urodą i zawsze być pewnym własnej niepokorności.
Autor: Alexandra Sedova Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj:
  • Czytaj także
  • Komentarze