Centrum Badawcze Mintel zauważyło, że rośnie liczba konsumentów, którzy dokładnie sprawdzają zawartość produktów. To nie dlatego, że są rozpieszczone czy snobistyczne, ale dlatego, że mają wrażliwą skórę, która może "przesadnie reagować" na niektóre składniki. I z roku na rok tych ludzi jest coraz więcej. Trendowi temu pomagają liczby: w pierwszej połowie 2014 roku 25% sprzedaży stanowiły produkty do skóry wrażliwej, podczas gdy w 2013 roku było to zaledwie 15%.


"Wrażliwość to stan nadreaktywności skóry, w którym bodźce, nawet niewielkie, wywołują negatywne objawy: pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie, czasem wysypkę lub łuszczenie. Osoby, które mają wrażliwą skórę odczuwają dyskomfort podczas makijażu, owijają twarz szalikiem na zimnym wietrze, unikają basenów pełnych chloru i myją twarz wodą z kranu" - mówi Mariya Ivshina, Dyrektor ds. szkoleń i rozwoju medycznego Vichy, opisując oznaki wrażliwej skóry.Jesienne nowościWe wrześniu Chanel zaprezentuje swój weekendowy Le Weekend de Chanel (1) w specjalnej wersji dla skóry wrażliwej; Vichy uaktualni swoją gamę produktów oczyszczających Purete Thermale o ekstrakt z moringi w żelu oczyszczającym. (2)Wyciąg z moringi (2) został dodany do produktu oczyszczającego, aby złagodzić skutki działania ostrej wody z kranu. Guerlain (3) ma całą nową gamę delikatnych produktów oczyszczających z olejkiem z czarnuszki. - Ziołowa pianka oczyszczająca Dermaclear (4) koreańskiej marki Dr. Jart koi skórę.

Nadwrażliwość nie jest zazwyczaj wrodzona, ale raczej nabyta na przestrzeni lat. Dokładne przyczyny nadal nie są znane, ale istnieje kilka teorii, które wskazują na predyspozycje genetyczne, obwiniają środowisko i częste narażenie na silne bodźce: zła dieta (nadmierne spożycie ostrych przypraw, pikantnych, słodkich i alkoholu), stres, częste opalanie, kontakt z agresywnymi detergentami lub barwnikami i przypadkowe stosowanie produktów kosmetycznych. W grupie ryzyka znajdują się osoby o skórze suchej ze względu na brak podskórnej tkanki tłuszczowej i pigmentację, ale tłusta, wrażliwa skóra również nie należy do rzadkości w dzisiejszych czasach. Na przykład, kolekcja produktów My Blend zawiera oddzielne specjalistyczne produkty dla skóry wrażliwej suchej (06 Prescribed Comfort) i wrażliwej tłustej (02 Calm&Controlled).


"Wrażliwość może przychodzić i odchodzić w zależności od warunków zewnętrznych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, nawet bardzo reaktywna skóra może zostać ukojona i uodporniona na działanie czynników drażniących" - dodaje Maria.


Taką skórę należy starannie chronić przed słońcem (do skóry wrażliwej idealnie nadaje się krem z filtrem SPF-50, wypuszczany przez wiele marek), nie porywać się na kosmetyki naturalne (wyciągi roślinne i olejki eteryczne w dużym stężeniu mogą być bardzo agresywne i powodować silne reakcje alergiczne), przy wyborze kosmetyków pamiętać o prostych zasadach: im bardziej zwięzły, tym lepszy, zapach - im słabszy, tym bezpieczniejszy, kolor - im bardziej neutralny, tym bardziej "wierny" będzie produkt.

Dermatolodzy zdecydowanie zalecają wybieranie preparatów, które zostały opracowane z myślą o potrzebach i specyfice skóry wrażliwej. Według Marii, dobrze jest, jeśli zawierają one składniki takie jak woda termalna, bisabolol, alantoina, skwalen lub ich pochodne.

W 2010 roku we Francji pojawiła się nowa marka kosmetyczna Apot.Care, której wszystkie produkty mają działanie odmładzające, przeznaczone szczególnie dla skóry wrażliwej. Uwzględniono składniki tradycyjnie stosowane w okulistyce.

"Składniki zostały przetestowane na rogówce i są odpowiednie nawet dla najbardziej wrażliwej skóry, ponieważ rogówka i naskórek są do siebie bardzo podobne: w fazie embrionalnej powstają z tych samych komórek" - mówi dr Antoine Le Galludec, założyciel Apot.Care.

Marka pojawiła się w Rosji w 2014 roku - Apot.Care można wypróbować w pracy nie tylko podczas pielęgnacji domowej, ale także w salonie: na przykład w OblakaStudio.

Wiele osób przechodzi na mycie bez wody - zastępują zwykłą wodę wodą micelarną lub stosują ją jako ostatni etap oczyszczania, wycierając twarz po umyciu. Woda micelarna nazywana jest tak ze względu na zawarte w niej micele absorbujące.

Delikatnie, ale skutecznie usuwa zanieczyszczenia i makijaż z twarzy, nie zawiera alkoholu, zasad i zapachu. Woda micelarna Sensibio H2O firmy Bioderma (notabene uważanej za wynalazcę tego cudownego produktu) obchodziła w tym roku 15-lecie istnienia - wciąż jest bestsellerem zarówno wśród makijażystów, jak i zwykłych użytkowników. Nawiasem mówiąc, woda micelarna La Roche-Posay jest dostępna w poręcznym opakowaniu o pojemności 100 ml, więc możesz ją zabrać nawet do samolotu.