Laminaria - zdrowie od dzieciństwa: 5 faktów dla mam

Pomysły na urodę /... Dieta i odżywianie Wszyscy słyszeli o korzyściach zdrowotnych, jakie daje kelp (lub "wodorosty") osobom dorosłym. Ale na ile jest to korzystne dla dzieci? W jakim wieku należy wprowadzać ją do diety dzieci? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdują się w zaleceniach Rosyjskiego Instytutu Żywienia i pediatrów.

1. Dlaczego kelp jest pożyteczny dla dzieci?

U dzieci wszystkie procesy metaboliczne przebiegają znacznie szybciej niż u dorosłych. Oznacza to, że nawet niewielki niedobór witamin i minerałów może mieć negatywny wpływ na ich rozwój. FGBUN "FITs nutrition and biotechnology" zeznaje: 66,4% dzieci w Rosji cierpi na niedobór witamin z grupy B i jodu, który jest niski w większości regionów kraju. Laminaria jest bogata w witaminy z grupy B oraz jod organiczny, a także fosfor, sód, żelazo i magnez oraz witaminy E, A, C i D.


2. W jakim wieku dzieci mogą jeść wodorosty?

Lekarze nie zalecają wprowadzania kelpu do diety dzieci przed ukończeniem przez nie 2 roku życia. Jednak ogólnie rzecz biorąc, eksperci przyznają: kelp można wypróbować w wieku 1,5 roku - przynajmniej po to, aby zrozumieć, jak dobrze organizm dziecka radzi sobie z jego rozkładem.

3. Jod organiczny w kelpie - dlaczego jest bardziej przydatny dla dzieci?

Zarówno jod organiczny, jak i nieorganiczny są korzystne dla organizmu. Natomiast jod organiczny jest wchłaniany znacznie łatwiej i bezpieczniej, ponieważ jest związany z substancjami organicznymi: cukrami, polisacharydami, aminokwasami. Organizm "przyjmuje" taki jod w niezbędnych ilościach, a jego nadmiar jest łatwo i bez negatywnych skutków eliminowany w sposób naturalny.

Natomiast jod nieorganiczny nie jest spokrewniony z organicznym, może mieć skutki uboczne, a w dużych ilościach może powodować przedawkowanie.4. Jakie są inne korzyści płynące ze spożywania kelpu przez dzieci, oprócz jodu i witamin?

"Wodorosty zawierają polisacharydy laminaran i fukoidan - ten ostatni ma działanie przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Ponadto kelp ("wodorosty") zawiera dużo błonnika, który pomaga w normalizacji pracy jelit.

5. W jakiej postaci należy podawać dziecku kelp?

W postaci nieprzetworzonej (w sałatkach lub w postaci proszku) kelp nie jest dobrze przyswajany. Algi te mają gęstą celulozowo-pektynowa skorupę - organizm po prostu nie jest w stanie jej strawić. Nieprzetworzony kelp może dostarczyć tylko 15-20% składników odżywczych.
FGBUN "FIC Nutrition and Biotechnology" w opublikowanych zaleceniach "Zdrowe posiłki dla dzieci w wieku szkolnym. A Guide for Parents" (E.A. Pyrieva, M.V. Gmoshinskaya, A.I. Safronova, Moskwa, 2021) wskazuje, że dieta dziecka może obejmować dodatkowe specjalistyczne produkty spożywcze zawierające witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. W przypadku kelpu mówimy o produktach w formie rozpuszczalnej w wodzie - żelach spożywczych. Problem "grubej skorupy" został rozwiązany: wszystkie składniki odżywcze kelp mogą być w pełni przyswojone.

Jednym z takich specjalistycznych produktów jest Smart Kid®, żywność dla dzieci z hydrolizatem kelpu. Zachowuje on wszystkie zalety wodorostów, które są łatwo i w pełni przyswajalne przez organizm dziecka. Jest on oparty na przecierze owocowym i nie ma specyficznego smaku wodorostów.

Żywność dla niemowląt Smart Kid® uzyskała ekspertyzę Centrum Badań Żywieniowych i Biotechnologicznych FSBI i jest oficjalnie zarejestrowana w Rosji i Unii Europejskiej. Obecnie można go zamawiać w 30 krajach. Dowiedz się więcej na stronie https://smartkid.pro/ru/ Omów
artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze