Eldridge pokazała, jak zmieniały się wyobrażenia o idealnym makijażu w różnych epokach. Zaczęła od egipskich piękności, które jako jedne z pierwszych stosowały makijaż. W starożytnym Egipcie, makijaż był noszony przez kobiety i mężczyzn z różnych klas. A służyła ona nie tylko celom estetycznym, ale i ochronnym.

Makijaż egipski

W starożytnym Egipcie antymon był używany do tworzenia słynnych egipskich strzał, a także do odstraszania owadów. W starożytnym Egipcie szminka była wykonywana z mieszaniny tłuszczu zwierzęcego i wosku pszczelego, czerwonego pigmentu lub czerwonej glinki.

W starożytnej Grecji, makijaż kobiet był mniej krzykliwy. Mężczyźni uważali, że główne miejsce kobiety jest w domu, więc nie ma co ozdabiać twarzy makijażem. Z tego powodu kobiety hellenistyczne robiły użytek z wypalonego korka, aby nadać kolor brwiom, a na policzkach i ustach pojawiały się lekkie akcenty w pastelowych odcieniach.

Makijaż grecki

Makijaż w średniowieczu

Renesans to czas, kiedy kobiety naprawdę nabrały weny twórczej. "Gdybyś była XVI-wieczną wenecką arystokratką, mogłabyś bawić się makijażem" - podsumowuje Eldridge. Wenecja była światową stolicą mody i placem zabaw dla bogaczy. Tutaj mile widziany był pełny, mocny makijaż, który między innymi pomagał ukryć efekty minionej nocy. Nie było to niczym niezwykłym, gdyż makijaż często wykonywany był w celu ukrycia niebezpiecznych, a nawet trujących składników. Na przykład szkarłatne policzki malowano werniksem.

Makijaż weneckiego arystokraty

To właśnie faworytka Ludwika XV, markiza de Pompadour, wprowadziła do Francji makijaż z różowymi policzkami. Niecały wiek później, w sąsiedniej Anglii, krzykliwy makijaż został ogłoszony przez królową Wiktorię jako wulgarny i uznany za oznakę złego smaku.

Makijaż markizy de Pompadour

Makijaż wiktoriański

"'Cokolwiek więcej niż tylko czysta skóra było niedelikatne. Noszenie makijażu w przyzwoitym społeczeństwie nie było stosowne. Kobiety mogły sobie pozwolić co najwyżej na błyszczyk do ust z minimalną nutką koloru."

Makijaż Madame Vamp i gwiazd filmowych

Nowoczesny makijaż

Nowoczesny makijaż

XX wiek przyniósł wolność w makijażu. Lisa Eldridge wspomina lalkowate spojrzenie Twiggy, które było tworzone za pomocą długich sztucznych rzęs i grubego eyelinera. Wizażystka podsumowuje historię makijażu stwierdzeniem, że dzisiejsze dziewczyny są najszczęśliwsze, jeśli chodzi o możliwości makijażu.