Czy chcesz być kreatywna w swojej rutynie urodowej? Następnie stwórz swoją własną szminkę! W ten sposób możesz wykorzystać naturalne składniki do stworzenia kolorowego, ale użytecznego balsamu do ust. Ponadto, własnoręczne wykonanie szminki pozwoli Ci na stworzenie pożądanego odcienia, który będzie osobisty i niepowtarzalny. To także świetny sposób na zaoszczędzenie na makijażu!


Spieszymy się podzielić się z Wami przepisami na wykonanie szminki w domu. Ale zanim przejdziemy do receptur...

Ostrzeżenie! Przed użyciem jakiegokolwiek makijażu wykonaj próbę uczuleniową. Nanieść niewielką ilość na niewielki obszar wrażliwej skóry (nadgarstek). Spłukać po pięciu minutach i odczekać 24 godziny w przypadku ewentualnych reakcji alergicznych.

Mam nadzieję, że to ważne przypomnienie nie zniechęciło Cię do eksperymentowania? Nie? Cóż, więc przejdźmy do robienia szminek!

Przepis na wszechstronny domowej roboty szminki

Poniżej, będziemy patrzeć na opcje dla szybkich jednorazowych szminek, ale najpierw zbadajmy klasyczny przepis z długim okresem trwałości (dla domowej roboty).

Skład: olej kokosowy, masło shea, barwniki. Tu, nawiasem mówiąc, jest jeden z powodów, dla których poprzedziłam przepisy moją uwagą. Osobiście jestem uczulona na masło shea, dlatego nie używam go w domowych kosmetykach. Pamiętaj więc o zasadzie: najpierw przetestuj, potem używaj kosmetyków. Aby nadać szmince błyszczący połysk, możesz dodać do niej trochę wosku pszczelego.


Metoda przygotowania:

- rozpuścić dwie łyżeczki oleju kokosowego w rondelku na małym ogniu;
- wprowadzić składniki barwiące (np. jedną łyżeczkę sproszkowanej żurawiny i pół łyżeczki sproszkowanego buraka);
- mieszać mieszaninę do uzyskania gładkiej konsystencji i zdjąć z ognia

- Odstawić do ostygnięcia na pół godziny
- w razie potrzeby przecedzić przez kilka warstw gazy
- do powstałej masy wsypać masło shea i proszek kokosowy
- gdy masa będzie kremowa, przełożyć do szklanego naczynia

Ponieważ oleje mają tendencję do wydostawania się na powierzchnię, należy stale mieszać mieszaninę, jeśli po ostygnięciu składniki się rozdzielą.

Dodatkowe niuanse

Kompozycja olejów i wosku pszczelego może być stosowana jako zwykły balsam. Natomiast do pomadki kolorowej będziemy potrzebować składników barwiących.

1. Barwniki

1) Dla odcieni czerwieni: proszek żurawinowy lub buraczany, soki z czerwonych jagód. Należy uważać na czerwony sok z czarnej porzeczki, ponieważ tworzy on fioletowo-niebieski kolor. Co za podstępna, wielobarwna jagoda! Można również wprowadzić jedną kroplę naturalnego barwnika spożywczego bez zanieczyszczeń chemicznych.

2) Dla brązowych odcieni:
organiczne kakao w proszku, cynamon w proszku (tylko trochę).

Jeśli nie masz innych możliwości, możesz dodać jedną kroplę (dosłownie jedną, podkreślam) naturalnego barwnika spożywczego bez dodatków chemicznych, aby zabarwić szminkę.

2. Aromaty

Aby stworzyć przyjemny zapach, zaleca się wprowadzenie olejków eterycznych. Pamiętaj jednak, że olejki eteryczne są koncentratami i mogą poparzyć Twoją skórę i błony śluzowe. Jeśli zdecydujesz się na ich dodanie, dawka nie powinna przekraczać 1-2 kropli na całą mieszankę.

3. Połysk

Oprócz wosku pszczelego do nabłyszczania można stosować olejek migdałowy, oliwę z oliwek oraz najczęściej spotykany roślinny olej słonecznikowy.

Szybkie, jednorazowe opcje na pomadkę

1. Wazelina i cień. Aby wykonać jednorazową pomadkę, możesz użyć mieszanki wazeliny i kolorowego cienia do powiek. Tylko nie zlizuj tego, ok? I upewnij się, że składniki nie tracą ważności. Cienie pozwolą Ci stworzyć najbardziej wymyślne kolory szminek.

2. Baza i cień do makijażu. Wazelina nadaje połysk, ale jeśli chcesz mieć matową szminkę, lepiej użyć kremowej bazy pod makijaż z matowym efektem.

3. Masło i barwnik. Aby uzyskać jednodniowy balsam koloryzujący, możesz zmieszać niewielką ilość składnika barwiącego (np. czerwonego soku) z masłem. Jest to o wiele łatwiejsze niż doprowadzenie masy woskowej do gładkiej konsystencji.

 

Warunki przechowywania pomadek

Domowe pomadki (jak zresztą wszystkie inne kosmetyki) przechowuj w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła słonecznego. Uważa się, że taka szminka może być przechowywana do 2-3 miesięcy. Ponieważ jest to pomadka niechemiczna, jej termin przydatności do użycia jest krótszy niż jej sklepowych odpowiedników. Nie chcesz robić z tego imponującego zapasu.


Zbadaliśmy kilka możliwości stworzenia szminki. Nadal radzę korzystać z kompozycji, której przepis na przygotowanie szczegółowo opisaliśmy, bo jest niezwykle przydatna! Taki balsam (z barwnikami lub bez) to jeden ze sposobów na pielęgnację ust, który wyleczy pęknięcia i sprawi, że skóra ust będzie miękka i delikatna.

Sam pomysł zrobienia własnej szminki to świetny pomysł. I niech sklepy z kosmetykami będą pełne szminek. Będziesz miał swój własny, niepowtarzalny odcień. Czyż to nie wspaniałe?