Poza pierwszą nagrodą za koktajlową czarną sukienkę, którą zdobył na międzynarodowym konkursie w bardzo młodym wieku 17 lat, Saint Laurent rozpoczął swoją profesjonalną karierę w 1955 roku jako asystent Christiana Diora, który w tym czasie był niemalże jedynym odpowiedzialnym za świat wysokiej mody. W ciągu zaledwie kilku lat otworzył dom mody pod własnym nazwiskiem, który szybko stał się synonimem elegancji i doskonałego wyczucia stylu. W ciągu ponad 50-letniej kariery Yves Saint Laurent stworzył dziesiątki kolekcji, które zrewolucjonizowały myślenie o modzie wśród jemu współczesnych i wprowadził na rynek kilka kultowych ubrań, które teraz wydają się istnieć od zawsze.

Kolekcja perfum Vestiaire

Tym historycznym kamieniom milowym Yves Saint Laurent poświęcona jest nowa kolekcja perfum Vestiaire. Paczulowo-gatunkowy Tuxedo, nieco surowy i pełny, nawiązuje do legendarnej smokingowej marynarki Le Smoking, którą Saint Laurent ubrał kobiety w 1966 roku - do tego momentu smoking był prerogatywą męskiej garderoby.

Inny przedmiot, który wcześniej należał do silniejszej płci, marynarska dwurzędowa kurtka ze złotymi guzikami, stał się inspiracją dla zapachu Caban, w którym nuty różowego pieprzu, lekko kłujące jak gruba wełna, wyłaniają się ostro z sandałowo-waniliowej bazy jako miękka podszewka.

Jakby dla przeciwwagi, w kolekcji pojawia się elegancki, a nawet luźny Trench, dedykowany rozkloszowanemu prochowcowi swobodnie przewiązanemu paskiem wokół talii. Jednak połączenie jasnych nut cytrusowych i bazy fiołka irysa jakby podpowiadało, że trencz nie jest taki prosty, bo Yves Saint Laurent zasugerował rzucenie go bezpośrednio na koronkową bieliznę.


Pod koniec lat 60-tych dom mody Yves Saint Laurent wypuścił kolekcję dedykowaną kobiecie zakochanej w podróżach - nieustraszonej, plastikowej jak kot i dzikiej. Ubrał swoją bohaterkę w słynne kurtki i sukienki safari w kolorze piasku, a w kampanii reklamowej sfotografował Verushkę: rozczochraną, trzymającą w ręku broń myśliwską. Saharienne został skomponowany na cześć tej wibrującej mieszanki kobiecości, seksowności i powabu: suche, pikantne zioła skontrastowane z delikatnym tropikalnym neroli, fleur d'orange i otulającą, nieco zwierzęcą nutą białego piżma.


Magia Orientu i miękkość Caftanu towarzyszy kilku kolekcjom Yves Saint Laurent, który zainspirował się afrykańskimi i maghrebskimi motywami podczas swojej podróży do Maroka (sam zresztą urodził się i spędził dzieciństwo w Algierii). Żywiczny, trwały, kadzidlano-benzoesowy i lekko pieprzny Caftan zawdzięcza swoją nazwę tradycyjnej marokańskiej bluzie z kapturem, którą projektant zinterpretował na nowo w dwóch formach: lejącej, lekkiej i półprzezroczystej jedwabnej wersji dziennej oraz haftowanej aksamitnej wersji wieczorowej.